Jak jeździć ekonomicznie

Chyba każdy chciałby, aby jego samochód plaił mniej, więc...

Wybierz trasę krótszą, ale staraj sie omijać góry i podjazdy

Ekonomiczna jazda na długich podjazdach jest trudna. Zazwyczaj trzeba obnizyć moc poniżej progu załaczania się turbiny. To zazwyczaj oznacza bardzo wolne pokonywanie wzniesień, trudne do zaakceptowania dla większości kierowców.

Turbina, podobnie jak dopalacz w samolotach, umożliwia zwiększenie mocy, ale kosztem zmniejszenia sprawności silnika. W samolotach podwojenie zużycia paliwa poprzez skierowanie do dopalaczy, powoduje zaledwie kilkuprocentowe zwiększenia ciagu. W samochodach nie jest na szczęście aż tak tragicznie, jednak wzrost oporów układu wydechowego (w skład którego wchodzi turina) pogarsza sprawność energetyczną silnika.

Zaplanuj porę podróży

Wybierz porę kiedy:

Deszcz i śnieg przyczyniają się do zwiększenia oporów toczenia kół (będziesz potrzebował więcej energii na pokonanie odcinka o tej samej długości, niz przy jeździe po czystej i suchej nawierzchni).
Mgła będzie zwiększać opory na filtrze powietrza, obniżając sprawność energetyczną silnika (spowodowany spadkiem cisnienia dolotowego i pogorszeniem stunku cisnienia dolodowego i wylotowego na cylindrach)

Ogranicz używanie hamulca ciernego

Hamulec cierny jest doskonały w czasie nagłej potrzeby zatrzymania pojazdu. Jednak łagodne hamowanie nim jest nieekonomiczne - nie pobier paliwa, lecz bezpowrotnie zamieniają energię kinetyczną na energię cieplną. Energię kinetyczną: na której uzyskanie zużyleś paliwo poczas rozpędzania. Paliwo: za które zapłaciłeś podczas tankowania.

Obserwój światła "stopu" w poprzedzających w oddali samochdach. Jeśli zwalniają, to coś dzieje się na (lub przy) drodze, i najprawdopodobniej też bedziesz potrzebował przejechać wolniej.

Niestety, spora grupa kierowców, nawet sobie nie zdaje sprawy, jak często nieświadomie naciska pedał hamulca. Widać to najłatwiej na autostradzie, gdy mając wolną drogę przed sobą, co kilkadziesiat sekund naciskają pedał hamulca, tylko dlatego, że nie potrafią lżej nacisnąć pedału "gazu"

W wytracaniu prędkości przed ograniczeniami prędkości, staraj się wykozystać poprzedzający odcinek do jazdy z odciętym dopływem paliwa. Hamulec cierny skróci odcinek, na którym można zaoszczędzić paliwo). Miejsce w którym powinienieś rozpocząć hamowanie silnikiem, wyliczy aplikacja.

Nie jedź na zabyt niskich obrotach silnika

Chociaż jazda na niskich obrotach kusi niższym zużyciem paliwa, to wytężona praca silnika na niskich obrotach, niszczy go i skraca czas eksploatacji. Wysokie ciśnienie i temperatura w cylindrach silnika powodują szybsze zużycie zaworów, cylindrów i pierścieni uszczelniających.

Staraj się utrzymywać obroty silnika w pobliżu maksymalnego momentu obrotowego, dzieki czemu silnik będzie mógł najefektywniej zamieniać paliwo na energię kinetyczną.